Navigace

„Moderní technologie nás učí dívat se na svět trochu jinak“

Výkonná ředitelka Klastru MECHATRONIKA Kateřina Podaná je zároveň developerkou strategických projektů regionální inovační strategie Plzeňského kraje (RIS3 PK). V rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III pečuje o specializaci Inteligentní výrobní systémy, kterou představila veřejnosti v následujícím rozhovoru.

Když se řekne „inteligentní výrobní systémy“ nebo pojem „průmysl 4.0“, co si pod tím má běžný smrtelník představit?

Tak to je náročná otázka na začátek. O čtvrté průmyslové revoluci aneb Průmyslu 4.0 by se dalo napsat několik knih. Zkusím to zjednodušit. Je to vlastně o možnostech, jak člověku usnadnit a zpříjemnit práci pomocí moderních systémů. Od klasického soustruhu jsme přešli na programovatelné CNC stroje, které zvládnou obrobit dílů více a přesněji. Důležité součásti jednotlivých strojů nebo dílů jsou osazeny senzory, aby včas nahlásily, že někde může být problém a díl se tak mohl vyměnit dřív, než se rozbije a celý stroj zastaví, tedy prediktivní údržba. Výstupní kontrola kvality hotového výrobku probíhá pomocí precizních kamer, které dokáží odhalit i malou nedokonalost, “nepustí” tedy nekvalitní výrobek, a ještě šetří námahu lidskému oku. A všichni si rádi hrajeme s jazykovým modulem na internetu, který nám přeformuluje text nebo vyrobí veselý obrázek. To, co se mi na těchto technologiích líbí, jsou právě ty nepřeberné možnosti, které se nám otevírají a v budoucnu určitě ještě otevřou. Navíc oslovují více lidí a učí nás dívat se na svět trochu jinak.

Inteligentní výrobní systémy (IVS) jsou jednou z pěti specializací Plzeňského kraje, proč právě IVS? Znamená to, že jsou v regionu hojně využívány místními firmami, a/nebo se firmy hodně věnují jejich vývoji?  

Máme tady firmy, které tyto systémy samy vyvíjí, a to pro různé obory. Namátkou se tady v regionu vyvíjí systémy pro logistiku a skladování, provoz plnících linek, řídící jednotky do aut nebo různé „embeddované systémy“, to jsou třeba pokladny v supermarketu nebo monitorovací systémy v nemocnicích. Vyvíjí se tady prediktivní monitorovací systémy také do brzd kolejových vozidel. V neposlední řadě tu máme také firmy, které se zaměřují na virtuální a rozšířenou realitu, které se využijí třeba při školení záchranářů nebo rehabilitacích.

Jak jsme na tom v regionu, který je hodně strojírensky orientován, z pohledu využití a vývoje IVS v porovnání s jinými kraji?

Troufnu si říct, že s nějakou formou inteligentních systémů dnes pracuje skoro každá firma, mohou to být třeba jen docházkové systémy (a mimochodem ruku na srdce, víme, že i taková jednoduchá věc dokáže ušetřit účetní nebo personalistce spoustu času a nervů). To, co mně osobně přijde nejzajímavější, je právě prolínání různých oborů. Zjednoduším to zas třeba na příkladu virtuální reality – klasická strojařina vymyslí a vytvoří brýle, pak se přidají programátoři, aby je správně rozchodili a při používání se člověku nedělalo zle. V závěru nastoupí zdravotníci a vznikne systém, který vám pomůže rozhýbat ruku po úrazu, i když jste si mysleli, že už s ní nikdy hýbat nebudete.

IVS se tedy netýkají jen určitých odvětví průmyslu, již zmíněného strojírenství, ale pronikají do všech možných sfér, že?

Inteligentní systémy se týkají nejen všech možných průmyslových oborů, týkají se i všech možných lidských činností. Je vlastně jen na nás, kdy, jak a které budeme využívat.

Dalo by se říct, že bez využití IVS žádná firma do budoucna neobstojí?

Jasně, protože proč by to taky dělala😊 Teď vážně, je to možná zbytečně přísná otázka. Je tu ještě jedno slovo, které zatím nepadlo a všichni ho každý den potkáváme: digitalizace. Je pravda, že když se to nedělá dobře, je to spíš otrava než pomoc, to platí o digitalizaci stejně jako o zedničině. Ale dívejme se na to pozitivně. Byly doby, a já si je pamatuju, kdy na každou činnost byla určena jedna věc – na telefonování telefon, na psaní dopis (nebo rychlejší telegram), na focení foťák, videokamera byla něco extra tak možná na svatební obřad nebo maturitní ples a na další díl seriálu v televizi se čekalo týden. V takové době už ale dneska nežijeme a vlastně jsme za to rádi. Opravdu asi nikdo nechceme stát frontu na finančním úřadě s daňovým přiznáním, když ho můžeme poslat datovou schránkou. Nehledě na to, že je vyřízeno dřív, protože paní úřednice nemusí naše čísla přepisovat “do systému”. Digitalizace nám otevírá víc příležitostí. A je tu samozřejmě i víc hrozeb, a kladou se na nás větší nároky, ale stojí to za to.

Kde IVS například vůbec využít nejde, kde to naopak bez nich už v tuto chvíli nejde?

Ptát se fanouška digitalizace, jestli něco nelze, je trochu provokativní otázka. Vezmu to z druhé strany. Každá firma chce a potřebuje vydělávat a zvažuje každý svůj náklad. Třeba malá firma, která se orientuje na zakázkovou výrobu, každý její výrobek je vlastně jiný co do toku materiálu i zpracování, asi nevyužije skvělý digitální systém na řízení skladu pomocí čárových nebo QR kodů, protože ve skladu má vždycky jenom těch pár věcí, které potřebuje pro příští zakázku.

Pak se ale také musíme zamyslet nad dopadem chytrých řešení, třeba v sociálních službách. V některých nemocnicích v zahraničí už mají takové malé robotické dopravníky. Takže sestra pacientovi nabere krev, ale už nemusí se zkumavkou běžet do laboratoře, protože vzorky za ní odveze robot. A sestřičce tak zůstane chvilka na samotného pacienta, může s ním prohodit pár milých slov, chytit ho za ruku. To jsou pořád situace, kde potřebujeme čistě lidské „inteligentní systémy“.

Můžete zmínit firmy v kraji, které se na IVS specializují?

Nehodí se, abych jako developer někoho protěžovala a bude nepříjemné, že na někoho určitě zapomenu. To se omlouvám předem. Ale zkusím aspoň těch pár nejaktivnějších, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Aimtec, který sídlí v Plzni, se zabývá právě systémy pro logistiku a skladování. Mezi jeho zákazníky patří velké světové automobilky i menší české firmy.   Pak tu máme Compteq, malou plzeňskou firmu, která se specializuje na embeddované systémy, čili kompaktní řídící počítače pro všechna možná uplatnění: od pokladen v supermarketech, přes ponorky, zdravotnictví až po velké pletací stroje. Zajímavý je také Konplan, který se zabývá nápojovými linkami. Nebo ZAT, který programuje řídicí systémy nejen pro (jaderné) elektrárny. Když jsme u jaderného strojírenství, nemůžeme vynechat ani Škodu JS, která má s řízením jaderného provozu mnohaleté zkušenosti. Máme tu také šikovné start-upy, například Jalud Emmbeded a jeho „chytré uši“. Systém, který umí vyhodnotit rizika podle zvukových signálů, v praxi to znamená, že když začne hořet kavárna na náměstí, zalarmuje hasiče dřív, než si stihnete vzpomenout na číslo 150. Už jsem několikrát zmínila virtuální realitu, která nám v kraji zasahuje do práce s lidmi (brýle na rozšířenou nebo virtuální realitu se dají dobře využít například při zaučování nových zaměstnanců, klasické BOZP), zdravotnictví (VR se úspěšně používá při rehabilitacích) nebo pracuje se školami. Školy se už také naučily ve výuce využívat speciální termovizní kamery z plzeňské kotliny od firmy Timi. Nejde nezmínit také vysoké školy a výzkumné organizace, které v regionu máme. Všichni jsme určitě zaznamenali projekt Českého rozhlasu „Gott Navždy“. Velkou část práce právě na „programování hlasu pana Gotta“ odvedli experti z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

V rámci specializace IVS se koná také KIP IVS. Můžete nám přiblížit, jak setkání probíhají, jaká témata jsou na stole, případně co se již podařilo v rámci oboru posunout dál?

Krajských inovačních platforem funguje v současnosti pět, pro každou inteligentní specializaci jedna. V předchozích letech nám právě tyto platformy pomohly nastavit strategii rozvoje Plzeňského kraje. Nastaveno tedy máme a teď se snažíme strategii naplňovat. Proto potřebujeme pomoc a zpětnou vazbu právě ze strany firem, které se Inteligentními systémy zabývají. Minimálně jednou ročně se s nimi chceme sejít nad aktuálními tématy a novými trendy.  Příští setkání bude s největší pravděpodobností zaměřeno na umělou inteligenci a různé aspekty práce s ní.

Co je v rámci specializace IVS v regionu v blízké budoucnosti v plánu?

Aimtec nedávno uspořádal svůj třidenní hackathon. Chytrých řešení jsme se dotkli také na setkání k tématu udržitelnost, které proběhlo v Konplanu. V květnu jsme se společně s Enterprise Europe Network a CzechInno podívali na kyberbezpečnost. A podzim bude opět patřit AI. Ale IVS je obor, kde se pořád něco děje, takže tohle určitě není úplný seznam. Pozvánky na zajímavé akce zájemci najdou na našem webu www.inovujtevpk.cz nebo na našich sociálních sítích.

Rozhovor vznikl v rámci projektu Smart akcelerátor Plzeňského kraje III, reg. č.: CZ.02.01.02/00/22_009/0008121.